na zdjęciu Michał Borczuch

„Aktorzy prowincjonalni” w reż. Michała Borczucha

W styczniu w Teatrze Polskim w Podziemiu rozpoczęły się pierwsze próby do spektaklu Aktorzy prowincjonalni z zaplanowaną prapremierą na 24 listopada 2020 r. w Piekarni. Powstaje on równolegle z tak samo zatytułowanym przedstawieniem realizowanym przez Michała Borczucha w Narodowym Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Oba spektakle będą się dopełniać, stanowić lustrzane odbicia, energetyczne dopełnienia, jak yin i yang, ego i cień, anima i animus, osoba i dybuk, czy podwojenia, jak sobowtóry, Doppelgängery. Prapremiera całości odbędzie się 6 grudnia 2020 r. w czasie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie.

W podziemnych Aktorach prowincjonalnych zobaczymy: Agnieszkę Kwietniewską, Halinę Rasiakównę, Martę Ziębę, Igora Kujawskiego, Tomasza Lulka, Adama Szczyszczaja i Jana Dravnela.

Reżyseria Michał Borczuch

Dramaturgia i tekst Tomek Śpiewak

Michał Borczuch — absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, jeden z najzdolniejszych i najciekawszych dzisiaj reżyserów, laureat Paszportu POLITYKI w 2018 roku w kategorii TEATR. Jego spektakle dwukrotnie zdobywały Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia: Apokalipsa z Nowego Teatru w Warszawie w roku 2014 oraz Wszystko o mojej matce z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie w roku 2016. W obu projektach wspaniałe kreacje stworzyła Halina Rasiakówna.

Międzynarodowe jury Festiwalu Boska Komedia dwukrotnie przyznało mu główna nagrodę za reżyserię: w roku 2019 za Kino moralnego niepokoju (Nowy Teatr w Warszawie), a rok wcześniej za Żaby (Teatr Studio w Warszawie), tak ją wtedy uzasadniając: „We współpracy ze swoim zespołem aktorskim i całym zespołem, opartej na zaufaniu i zrozumieniu, reżyser opuszcza własną strefę komfortu i podejmuje ryzyko tworzenia autentycznego, dziwnego, potężnego i szczerego świata scenicznego. ów świat mówi o polityce nie poprzez dyskurs, ale ucieleśniając go przy użyciu wszystkich elementów języka scenicznego”.