BALKONY – PIEŚNI MIŁOSNE w reżyserii Krystiana Lupy

4 grudnia w Piekarni Żywa Kultura odbędzie się work in progress spektaklu Krystiana Lupy m.in. wg tekstu Dom Bernardy Alba Federico Garcii Lorki. Kilka dni później spektakl zostanie zaprezentowany na 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Prapremiera światowa odbędzie się 26 stycznia 2024.

Na co dzień tkwimy w więzieniach myślowych konwencji, obowiązujących norm moralności, obyczajowych tabu, w klatkach schematów pokoleniowych. Te więzienia w dotkliwy sposób deformują nasze życia. Czym jest szczęście, czym to, co nazywamy sensem życia? Co to znaczy być mężczyzną, co to znaczy być kobietą, być sobą? Być sobą - czy to w ogóle możliwe? Jaka jest moja przeszłość, tożsamość, dokąd zmierzam? W dodatku muszę jeszcze być "Człowiekiem"...

Dwudziestowieczna literatura to kronika zagubienia jaźni - referuje kryzys tożsamości, rozproszenie, miłość. Relacje płci stają się szczególnie tajemniczym polem (doświadczalnym?), w którym powoli wzrasta nasza świadomość tego trudnego, niejasnego procesu. To my inicjujemy (przeprowadzamy?) to doświadczenie, czy może proces doświadcza nas? I co tu robi Jelinek? Teksty, którym się przyglądamy (m.in. „Dom Bernardy Alba” Federico Garcii Lorki) pomagają nam stanąć po drugiej stronie płci, aby zobaczyć nieznany obraz siebie i świata.

Produkcja: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Eksploatacja spektaklu: Fundacja Teatr Polski dla Sztuki

Partnerzy: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Bulvary, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, DH Feniks

Projekt sfinansowany został ze środków Gminy Wrocław