Rzywot, fot. Tobiasz Papuczys

Nowy sezon w Podziemiu

Najpierw, 3 września, prapremiera polska świetnie przyjętej w czasie tegorocznej edycji Festiwalu Ruhrfestspiele w Recklinghausen filmowej wersji spektaklu Arbeiterinnen / Pracujące kobiety w reżyserii Julii Roesler. Przez pandemię musieliśmy zrezygnować z tradycyjnego spektaklu i nadać mu formę filmową. Scenariusz powstał na podstawie rozmów z kobietami mieszkającymi w dwóch regionach naznaczonych przez przemiany społeczno-gospodarcze w drugiej połowie XX wieku: Dolnośląskie Zagłębie Węglowe i Ruhrgebiet (Zagłębie Ruhry) w Niemczech. Pozbawione głosu żony, córki i wnuczki górników dostały szansę, aby opowiedzieć o tym ze swoich perspektyw. Projekcji towarzyszy grany i śpiewany na żywo podkład muzyczny. Filmowa wersja spektaklu z napisami polskimi i niemieckimi, kolejna prezentacja 4 września.
Po premierowym pokazie zapraszamy na dyskusję o sytuacji kobiet w postprzemysłowych regionach Polski i Niemiec.
Koprodukcja: werkgruppe2, Ruhrfestspiele Recklinghausen, Schauspiel Essen i Fundacja Teatr Polski – TP dla Sztuki

Następnie, 7 września, „prapremiera wrocławska” spektaklu pilgrima / majewskiego RZYWOT część pierwsza: rozpadająca się biografia w reżyserii Seba Majewskiego. Przedstawienie przywołuje postać znakomitej wrocławskiej aktorki Igi Mayer. Nie jest to jednak tradycyjna biografia. To metaforyczna opowieść, w której postaci grane przez Igę Mayr szukają prawdy o niej jako kobiecie, artystce i aktorce. RZYWOT dopełnia historię wywołaną w naszym spektaklu POSTAĆ DNIA poświęconemu innej legendzie wrocławskich scen i przyjacielowi Igi Mayr – Igorowi Przegrodzkiemu. Iga i Igor – aktorzy ocaleni od zapomnienia w teatrze.
Kolejne przedstawienie 8 września.
Koprodukcja: Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Fundacja Teatr Polski – TP dla Sztuki, Instytut im. J. Grotowskiego