plakat FINNEGANS WAKE w Komunie Warszawa

work in progress FINNEGANS WAKE w reżyserii Katarzyny Kalwat w Komunie Warszawa!

Ostatnia i najbardziej tajemnicza powieść znakomitego Irlandczyka. Szesnaście lat, które James Joyce poświęcił na pisanie Finnegans Wake to okres rozpaczliwej walki: z własną kondycją zdrowotną i finansową, z kryzysem twórczym, z odmowami wydawców – ale przede wszystkim z granicami języka. Pisarz decyduje się na podjęcie eksperymentu, który rozsadza nasze myślenie o literaturze i o komunikacji w ogóle. Twierdzi, że należyte zrozumienie jego dzieła może dokonać się nie wcześniej niż za kilkaset lat.

Czym ten tekst staje się dziś? W chaosie języka globalnego i medialnego szumu – z jednej strony. A z drugiej – w czasach nawracających fiksacji narodowych, zamykania granic i odrzucenia europejskiej wiary w możliwość stworzenia uniwersalnego kodu kulturowego.

Nowe tłumaczenie specjalnie dla Podziemia. Nowoczesna muzyka znakomitego kompozytora. Na scenie zobaczymy: Cezarego Kosińskiego, Igora Kujawskiego, Agnieszkę Kwietniewską, Monikę Łopuszyńską, Michała Opalińskiego, Karolinę Staniec oraz flecistki Gabrielę Irzyk i Małgorzatę Mikulską.

KUP BILET

Produkcja: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Fundacja Teatr Polski – TP dla Sztuki

Partner: Komuna Warszawa

Katarzyna Kalwat