Nie oddamy wam kultury

8 października 2016

Uczestnicy
Janka Woźnicka, Wiesław Cichy, Adam Cywka, Jakub Giel, Małgorzata Gorol, Anna Ilczuk, Natalia Kabanow, Andrzej Kłak, Tomasz Kocuj, Rafał Kronenberger, Igor Kujawski, Agnieszka Kwietniewska, Tomasz Lulek, Dariusz Maj, Kasia Majewska, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Michał Mrozek, Michał Opaliński, Marcin Pempuś, Edwin Petrykat, Halina Rasiakówna, Piotr Rudzki, Katarzyna Strączek, Adam Szczyszczaj, Alicja Szumańska, Andrzej Wilk, Wojciech Ziemiański, przedstawiciele OZZ Inicjatywa Pracownicza: Mikołaj Iwański, Igor Stokfiszewski

Goście-uczestnicy
Marcin Bosak, Krzysztof Dracz, Przemysław Bluszcz, Wojciech Malajkat, Dorota Miśkiewicz, Michał Ogórek, Ilona Ostrowska, Agnieszka Przepiórska, Miłogost Reczek, Monika Strzępka

Wideo zapowiadające wydarzenie
Andrzej Chyra, Izabella Cywińska, Beata Fudalej, Katarzyna Herman, Andrzej Kłak, Marcin Kowalczyk, Wojciech Malajkat, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Nosinski, Dawid Ogrodnik, Jan Peszek, Piotr Polak, Agnieszka Przepiórska, Jerzy Radziwiłowicz, Piotr Rogucki, Andrzej Seweryn, Danuta Stenka, Andrzej Szeremeta, Jerzy Trela, Tomasz Tyndyk, Zbigniew Zamachowski, Ewelina Żak

8 października 2016, plac Defilad w Warszawie

Teksty

„Chcemy pokazać, że ludzi kultury i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa — piszą organizatorzy protestu. I zapraszają 8 października na plac Defilad.

Najwięksi polscy aktorzy w jednym filmie. Występują m.in.: Andrzej Seweryn, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Trela, Danuta Stenka, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Chyra, Piotr Rogucki, a także przedstawiciele młodego pokolenia: Dawid Ogrodnik, Marcin Kowalczyk, Marta Nieradkiewicz, Agnieszka Przepiórska i Tomasz Nosinski. To nie plan polskiej superprodukcji, ale spot promujący akcję «Nie oddamy wam kultury», zainicjowanej przez artystów, którym nie podobają się polityczne ingerencje w sztukę. Artyści recytują wiersz «Smutne miasteczko» Wojciecha Młynarskiego z 1988 roku.

«Raz państewko mi się przyśniło / otoczone górami w koło, / co od innych tym się różniło, / że w nim strasznie było wesoło (...)» — rozpoczyna się wiersz. «Aż szef państwa rzekł do ministrów, / co tych żartów słuchali bladzi: / Szkodliwemu temu zjawisku / jakoś, wiecie, trzeba zaradzić».

Aluzja do rzeczywistości jest dość oczywista. W listopadzie ubiegłego roku Piotr Gliński, minister kultury, wzywał marszałka województwa odwołania premiery spektaklu Śmierć i dziewczyna, w którym wystąpili aktorzy porno z Czech. Pod koniec września, po pokazaniu na festiwalu Prapremiery spektaklu «Nasza przemoc, wasza przemoc» Olivera Frljicia, zawiadomienie do prokuratury złożyli radni PiS, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i posłowie Kukiz'15. Artyści protestowali też przeciwko kandydaturze Cezarego Morawskiego, który zastąpił Krzysztofa Mieszkowskiego na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Artyści protestują przeciwko takim ingerencjom. Dlatego zachęcają do wzięcia udziału w proteście. 8 października o godzinie 15.00 zbiorą się na schodach głównych do Pałacu Kultury i Nauki. «Chcemy pokazać, że nas — ludzi kultury — i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa» — piszą.

Organizatorzy protestu wykorzystują dogodny moment. Od piątku do niedzieli w Pałacu odbędzie się Kongres Kultury, na który zarejestrowało się 3,6 tys. osób. Z kolei na placu Defilad i w Teatrze Dramatycznym odbędzie się festiwal «Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty», którego tematem jest społeczny wymiar sztuki oraz potencjał prowokowania zmian poprzez działania artystyczne.”

(natszo), Nie oddamy wam kultury. Przeciwko politycznej cenzurze sztuki protestują m.in. Stenka, Seweryn, Chyra
[w:] wyborcza.pl

„— Wbijemy im, politykom, raz na zawsze, że nie pozwolimy im niszczyć tego, co przez tyle lat wolności i niewoli na przemian konstytuowało polskość. Nie pozwolimy im zniszczyć wolnej sztuki i kultury — powiedział aktor Andrzej Kłak na początku protestu. Znany satyryk Krzysztof Materna w rozmowie dziennikarzem Agencji Informacyjnej Polska Press podkreślił, że celem protestu jest uświadomienie polityków, że istotą działania w kulturze jest wolność. Satyryk zaznaczył, że rząd powinien finansować kulturę, lecz jej nie ideologizować.”

(AIP), Artyści protestują: „Nie oddamy wam kultury”
[w:] dziennikzachodni.pl