DO PIACHU

Podziemie w ramach festiwalu zawsze_ Różewicz

W ramach projektu proponujemy pięć wydarzeń performatywnych stworzonych na podstawie sztuk teatralnych i innych tekstów Tadeusza Różewicza. Każde z nich zaprezentujemy dwukrotnie: przed południem – dla młodzieży, wieczorem – dla wszystkich widzów. Pokazy przedpołudniowe będą połączone z warsztatami. Wydarzenia zrealizujemy w koprodukcji z innymi wrocławskimi teatrami i instytucjami kultury: Muzeum Teatru we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Capitol oraz Teatrem Polskim w Podziemiu. Na program projektu złożą się czytania sztuk: Kartoteka, Do piachu i Wyszedł z domu oraz performansy i warsztaty zrealizowane na podstawie wierszy i opowiadań poety. W ofercie warsztatowej, skierowanej do młodej widowni, w moderowanych rozmowach, będących punktem wyjścia do budowania improwizowanych scen, zadamy pytania, czy i jeśli tak, to w jaki sposób język, metaforyka oraz zawarte w tekstach Różewicza rozpoznanie świata dotyczące np. przemian cywilizacyjnych czy katastrofy ekologicznej są dla młodych odbiorców żywe, czy wyrażają ich własne myśli i obawy.

Forma czytania czy szerzej: wydarzenia performatywnego, poprzez swoją szkicowość i otwartość a jednocześnie inscenizacyjną atrakcyjność sprawia, że przekazywane ze sceny treści nie są obciążone pewnego rodzaju „powagą” obioru, są żywiołem improwizacji i zabawy.

Do piachu [performans]

9 października, godz. 13:00 i 19:00 – Wrocławski Teatr Współczesny, Duża Scena

II wojna światowa ciągle budzi ogromne emocje. To doświadczenie historyczne, które jest wciąż na nowo opisywane, poddawane rewizjom i różnorakim trendom narracyjnym. Różewicz był świadkiem tych wydarzeń, które do tej pory mają tak ogromne znaczenie dla naszej wspólnoty. W Do piachu zamiast bohaterskich scen walki, dał nam jednak dyskusję o wychodku. Zamiast glorii i chwały – codzienne życie partyzantów i smażenie wątróbki. W jego tekście Polskę próbują z rąk Niemców wyzwolić nie superbohaterowie z komiksów, a ludzie – z krwi i kości. Ludzie, których potomkowie nadal żyją w naszym kraju.

Realizatorzy

reżyseria: Jan Hussakowski
scenografia: Maria Mordarska
wizualizacje: Klaudia Kasperska
muzyka: Maciej Zakrzewski
inspicjentka: Justyna Bartman-Jaskuła

Obsada

Zofia Bąk (AST), Teresa Sawicka, Janka Woźnicka, Katarzyna Wuczko (AST), Dariusz Maj, Aleksander Kaleta, Igor Kujawski, Konrad Wosik, Michał Opaliński