Poskromienie, fot. Natalia Kabanow

Wystawa Teatru Polskiego w Podziemiu

TEATR POLSKI W PODZIEMIU to wystawa, zorganizowana w CK Agora w ramach 23. Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18:30 w Centrum Kultury Agora przy ul. Serbskiej 5a i potrwa do 14 maja.

Teatr jako medium, które potrafi poruszyć, zainspirować i skłonić do refleksji, odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu wielu ludzi. Ekspozycja w Centrum Kultury Agora będzie zatem hołdem nie tylko dla sztuki teatralnej, lecz także burzliwej historii Teatru Polskiego w Podziemiu.

Opowieść o Teatrze Polskim w Podziemiu rozpoczęła się w 2016 r., gdy zniszczeniu uległa jedna z najbardziej progresywnych scen Europy – Teatr Polski we Wrocławiu, a fanpage „TPP”, stał się swoistym dziennikiem protestu. Gniew i sprzeciw przeistoczyły się w energię twórczą - Zespół Teatru rozpoczął „podziemną” działalność artystyczną, odnosząc niekwestionowany triumf na scenie artystycznej Wrocławia. Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne elementy scenografii i kostiumy z takich spektakli jak m.in. Planeta Małp w reżyserii Marcina Libera, Finnegans W/Fake reżyserii Katarzyny Kalwat czy Aktorzy Prowincjonalni. Autobiografie Michała Borczucha.

Fotografie wykonanie przez Natalię Kabanow, Tobiasza Papuczysa, Rafała Skwarka oraz Mariusza Turchana, pozwolą odbiorcom na zgłębienie procesu twórczego oraz przeniesienie się do niezwykłego świata emocji wyrażonych na twarzach aktorów, budując kompletny obraz rzeczywistości wykreowanej na deskach Teatru Polskiego w Podziemiu. Uzupełnieniem wystawy będą plakaty teatralne, a także wystawa plenerowa, która wyeksponowana zostanie w holu Centrum.

Ponadto, odwiedzający wystawę usłyszą w tle dźwiękową opowieść o trudnych okolicznościach powstania Teatru oraz jego działalności, z perspektywy samych aktorów Teatru Polskiego w Podziemiu. Wyświetlone zostaną także fragmenty i zwiastuny wybranych spektakli, zapraszając tym samym do odwiedzenia Teatru.